page-header

هویت بصری گسترش انرژی پاسارگاد

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (10)
عنوان پروژه

هویت بصری شرکت گسترش انرژی پاسارگاد

نوع پروژه

برندسازی / تدوین هویت برند / طراحی هویت بصری

مدت زمان انجام پروژه

سال 1397 / هفت ماه و نیم

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد «PEDC» (سهامی خاص)، اولین شرکت خصوصی فعال در زمینه های مشترک برق، نفت و گاز فعالیت خود را درسال ۱۳۸۷ با هدف توسعه و سرمایه گذاری در بخش انرژی و حوزه های بالادستی نفت و گاز (اکتشاف، استخراج و خدمات حفاری)، پایین دستی نفت و گاز (پتروشیمی و پالایش، انتقال خط لوله و مخازن) و برق، یوتیلیتی و انرژی های تجدیدپذیر (تولید، توزیع،فروش برق در داخل و خارج از کشور و خدمات بهره برداری و نگهداری نیروگاه ها و پروژه های یوتیلیتی) آغاز نموده است

تاریخچه لوگوی پاسارگاد

لوگوی بانک پاسارگاد با هدف نشان دادن میراث غنی ایران زمین با به انتزاع کشیدن ریتون معروف شیردال متعلق به سال ….. به سفارش بانک پاسارگاد طراحی شده است. با توجه به حوزه فعالیت بانک و حوزه پولی و مالی از سوژه ای لوکس که نشان دهنده اصالت و جلال و وقار است،استفاده و به رنگ طلایی مزین شده است.
لوگوی بانک پاسارگاد با اضافه شدن شعله آتش به صورت دوبعدی و متفاوت از نوع پرداخت سه بعدی لوگو تبدیل به لوگوی جدیدی برای «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» شده است.این نوع نگاه به طراحی لوگو نمی تواند به تنهایی تمایز قابل قبولی برای مخاطب ایجاد کند تا درنگاه اول موفق به تمیز دادن دو لوگو از یکدیگر شود.برخوردی این چنین با لوگو در صورتی قابل قبول خواهد بود که ««شرکت گسترش انرژی پاسارگاد»» مستقیماٌ زیر مجموعه گروه مالی بانک پاسارگاد باشد.

بازطراحی لوگو

طراحی اصلاحی مرحله به مرحله لوگو با متد حذف جزئیات صورت گرفت و با بررسی تفاوت بین سرشیر در نمونه واقعی و لوگوی بانک برای حفظ شباهت بین لوگوی بانک و «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» فرم سرشیر در لوگوی بانک حفظ گردید و مواردی دیگر برای تغییر انتخاب شد.

رنگ سازمانی

رنگ ها فراتر از لوگو یکی از مهمترین وجوه تشخیص هویت برند هستند. رنگ ها به این دلیل انتخاب می شوند تا منعکس کننده حضور متفاوت و متمایز از رقبا، تداعی کننده برند با دیدن رنگ و به یادآوری برند باشند. استفاده از رنگ های سازمانی یکی از ساده ترین راه ها در پیروی از هویت سازمانی خواهد بود.
از رنگ های موجود در لوگو جلوه ای از رنگ طلایی نمونه واقعی ریتون است و طیف رنگ مشکی به نمایندگی و برای تداعی رنگ نفت و مشتقات آن به عنوان مهمترین منبع انرژی موجود در ایران انتخاب شده است. «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» برای حفظ هویت و نشان دادن انسجام و یکپارچکی در تمامی وجوه بصری و در تمامی متریال های تولیدی، برای ارتباط و تعامل با مخاطب، از قبیل اوراق رسمی و اداری، محتوای تبلیغاتی، محتوای چاپی یا دیجیتال و غیره باید از رنگ های رسمی و سازمانی خود استفاده کند.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (11)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (12)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (14)

طراحی قلم و تایپ فیس اختصاصی

تمامی حروف الفبای فارسی «فونت پاسارگاد» با تاکید بر شباهت با لوگوتایپ بانک پاسارگاد طراحی حروف شد و براساس لوگو تایپ بانک پاسارگاد با در نظر گرفتن هم خانواده بودن باز طراحی شدند تا قلمی کامل دراختیار باشد و امکان نوشتن لوگو تایپ های شرکت های زیر مجموعه فراهم باشد. تاکید می شود که لوگوتایپ همه شرکت های زیر مجموعه «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» الزاماً باید با همین قلم نوشته شود.
در زیر دو نمونه از شرکت های زیر مجموعه به نام «تولید و اکتشاف» و «تفاهم» با همین قلم نوشته شده اند.
با ضرورت شباهت فرمی و با اصرار بر جلوه بصری هرچه بیشتر نوشتاری فارسی و برای پرهیز از آلودگی و آشفتگی بصری قلم انگلیسی انتخاب شد که کمترین جزئیات را داشته باشد. از این رو قلم Agency FB در فرم کشیده انتخاب شد تا هماهنگی و شباهت با لوگوتایپ پیشین نیز تا حدودی حفظ شود.
لازم به ذکر است شرکت های زیر مجموعه نیز باید در لوگوتایپ(نوشتار انگلیسی) خود حتماً از این قلم استفاده کنند.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (3)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (13)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (2)

مسیر خوانش

نظریه مسیر خوانش در سال 1996 توسط گونتر کرر زبان‌شناس و تئو ون‌لیوون نشانه‌شناس مطرح شد. که در کتاب “Reading Images” خوانش تصاویر توسط انتشارات منتشر شده است. در این نظریه به ابعاد فرهنگی در تحلیل عناصر بصری اشاره شده و به خصوص جایی که صحبت از چیدمان های افقی متن و تصویر است مسیر خوانش در فرهنگ محلی یا جغرافیای مورد بحث اولویت اول می شود و چیدمان بهتر است براساس آن تغییر جهت بدهد.
از این رو با در نظر گرفتن مسیر خوانش فارسی از راست به چپ پیشنهاد می شود که لوگوی فارسی جهت راست به چپ داشته باشد که با نوشتار (لگوتایپ) نیز هم جهت باشد و لوگوی انگلیسی هم از چپ به راست هم جهت با نوشتار انگلیسی باشد.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (15)

بافت معرف و آشنا

در هویت تصویری هر سازمانی بافت یا الگویی آشنا یکپارچکی و ارتباط عناصر را با هم معرفی می کند. بافت معرف و آشنا برای شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با توجه به نوع فعالیت شرکت که در حوزه انرژی (نفت، گاز، پتروشیمی و یوتیلیتی) است از مفهوم پیچیده مولکولی انرژی و موادعالی و نفتی گرفته شده و شکل های چند وجهی با رسامی های پیچیده و در عین حال معنی دار انتخاب شده است. این بافت ذهن مخاطب را به سمت حوزه فعالیت این مجموعه سوق می دهد. این بافت ها طوری طراحی شده که مفاهیم انتشار و گسترش را در حالت گسترش نقطه به نقطه یا گسترش خاکستری از تیره به روشن یا از زیاد به کم و بالعکس را تداعی کنند. تاکید می شود از این بافت در طراحی کاتالوگ محصولات، دکوراسیون محیط کار، تبلیغات در آگهی نامه ها و غیره… استفاده شود.

اوراق اداری

سربرگ بزرگ در اندازه استاندارد 29.7×21.0 سانیمتر طراحی شده است. این برگه ها که برای مکاتبات رسمی داخل و خارج سازمانی است دارای فرمت های متفاوت هستند. جنس کاغذ این برگه 100 گرم تحریر است و به صورت دو رو و دورنگ چاپ خواهد شد.
تاکید می شود گراماژ کاغذ و رنگ های سازمانی رعایت شود. حتماً از رنگ های ساختگی زرد، نقره ای و مشکی استفاده شود از رنگ های چهار رنگ ترکیبی استفاده نشود. به دلایل زیبایی شناختی و مسائل امنیتی پشت سربرگ ها از بافت اختصاصی پاسارگاد استفاده شد.

کارت ویزیت از اوراق شناسایی فردی و سازمانی است. در اندازه 9×6 سانتی متر قبل از برش و دورو طراحی شده اند و در دو سطح کارت مدیریتی و پرسنلی طراحی شده اند. مدیوم پیشنهادی برای چاپ، پی وی سی 300 میکرون یا مقوای کارتی 300 گرم با برش لب صاف.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (16)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (18)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (6)

چیدمان اقلام هویت سازمانی

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (5)

آیکون‌های سازمانی

آیکون ها فایل های گرافیکی هستند که در طراحی نرم افزار، طراحی سایت، کاتالوگ ها و حتی در طراحی تبلیغات شرکت ها کاربرد دارند. آیکون ها به ما در سرعت بخشیدن فهم مطالب کمک می کنند و ما به کمک آنها می توانیم فرامین را سریع تر و با دقت بیشتر اجرا کنیم. همچنین در جستجو بین فایل ها و فرمان ها نیز کمک بسیار بزرگی به شما می آیند.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (17)

لوح فشرده و کاور محافظ آن به صورت اختصاصی با توجه اعلام نیاز«شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» طراحی شده است. سی دی هم جزء اقلام درون سازمانی و هم اقلام تبلیغاتی محسوب می شود. محتوای تولید شده یا اسناد موجود شرکت که به صورت دیجیتال منتقل و نگهداری می شود می توانند روی حامل فیزیکی لوح فشرده کپی نگهداری یا انتقال داده شوند.

زونکن اختصاصی در ابعاد استاندارد 26.5 × 30 سانتیمتر برای بایگانی اوراق اداری و مالی طراحی شده است. این زونکن با توجه به نیاز «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» می تواند در رنگ های مختلف چاپ شود. در فضای داخل همه زونکن ها از طرح بافت اختصاصی پاسارگاد با رنگ نقره ای استفاده می شود.

ساک دستی اختصاصی پاسارگاد در دو اندازه 24×38 سانتی متر و 45×30 سانتی متر و با طراحی های یکپارچه صورت گرفته است. این ساک های دستی روی کاغذ گلاسه 135 گرم با پوشش سلفون مات و رنگ های سازمانی «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» چاپ می شود.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (19)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (20)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (21)

قالب کاتالوگ «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» با استفاه از عناصر بصری مشترک درهویت بصری، طراحی شده است. این کاتالوگ شامل تعدادی اینفوگراف تصویرسازی و صفحه بندی به صورت یونیفرم است و به صوت رنگی بر روی کاغذ گلاسه 170 گرم چاپ و صحافی چسب گرم و جلد شومیز صحافی می شود.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (22)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (23)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (1)

یکی از کاربردی ترین اقلام تبلیغاتی پرچم رومیزی و پرچم های ایستاده نمایشگاهی است که با توجه به اعلام نیاز «شرکت گسترش انرژی پاسارگاد» طراحی شده است. از طرح های موجود بسته به نیاز و موقعیت می توان استفاده کرد. طرح های موجود برروی پارچه های مخملی و پلی استر ویژه ساخت پرچم به صورت رنگی چاپ می شوند.

خودرو های سازمانی جزء تاثیرگذارترین محرک های بصری به شمار می آیند. بدنه خودروها یکی از بهترین فضاهای برای معرفی و یاد آوری هویت بصری برند محسوب می شوند. نظر به اینکه بخش عمده ای از مخاطب داخلی و خارجی سازمانی تجربه مواجهه و استفاده از خودروهای سازمانی را خواهند داشت طراحی بدنه خودرو نقش تاثیرگذاری در معرفی هویت بصری برند خواهد داشت.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (8)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (4)
هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (24)

تصاویر دیوتن و تصاویری با تم رنگی زرد یا مولتی پلای شدن صفحه ای زرد بر روی تصاویر، و همچنین تصویرسازی هایی به تکنیک سیلوئت با رنگ زرد یا مشکی در راستای حفظ و یکنواختی هویت پیشنهاد می شود. این سبک تصویرپردازی بهتر است در محتوای تولید شده توسط شرکت گسترش انرژی پاسارگاد رعایت شود.

هویت بصری پاسارگاد محسن برآبادی برند دیزاین طراح گرافیک (25)
بازگشت به بالا