page-header

هویت بصری شرکت ناهید شیمی

Logo-Nahid-shimi--Barabadi-02
عنوان پروژه

برندسازی شرکت ناهید شیمی

نوع پروژه

برندسازی / تدوین هویت برند / طراحی هویت بصری

مدت زمان انجام پروژه

سال 1389 / شش ماه و نیم

شرکت ناهید شیمی با پشتوانه تجربه چندین ساله در صنایع الکترونیکی شروع به تولید اسپری های پاک کننده کرده است. درصد بالایی از محصولان ناهید شیمی در قالب قوطی های اسپری شونده تولید و به بازار عرضه می شوند. مدیر جوان، خوشفکر و با انگیزه این شرکت تمامی امکانات جهت ارتقاء برند را فراهم کرده است و با برنامه ای مدون و منظم به سمت اهداف از پیش تعیین شده قدم بر می دارد.

اعتقاد مدیر شرکت به برندسازی روند فعالیت های دیزاین و تغییرات در هویت گذشته شرکت را به مراتب راحت تر کرد. انتخاب عنصر درپوش اسپری باتوجه به حجم تولیدات شرکت گزینه ای به ظاهر کلیشه ای بود که به سرعت موجب شد تذاعی های برند شکل بگیرد.

با توجه به اینکه تمامی محصولات شرکت ناهید شیمی در قالب قوطی های اسپری و افشانه تولید می‌شوند، برای طراحی لوگو از نماد اسپری به صورت مستقیم برداشت شده است. این انتخاب سبب شد تداعی های برند زودتر در ذهن مشتریان شکل بگیرد. نوشتار «ناهید شیمی» نیز از تغییرات و اصلاحات در یک فونت فارسی پدید آمد تا ضمن خوانایی بیشتر برای برند هم متناسب سازی شده باشد. از نشان قطره نفت که نماینده کل صنعت پتروشیمی است نیز در داخل حرف «م» به عنوان یه زمر و راز کشف شدنی استفاده شده است. قوس کمان شکل زیر لوگو طور طراحی شد که نوشتار فارسی و انگلیسی را در دل خود جای دهد.

با هدف تقویت تداعی های تصویری برند برای نوشتار انگلیسی نیز فونت انتخاب شده تا در دیزاین کاتالوگ و بروشور محصولات و حتی اقلام تبلیغاتی نیز از آن استفاده شود.

 

 

 

انتخاب رنگ زرد و آبی تیره نیز به دلیل فراوانی استفاده در صنایع پتروشیمی و صنعت به عنوان رنگ‌های معرف این حوزه برای برند ناهید شیمی انتخاب شده است.

این رنگ‌ها با ترتیبی که در کتابچه راهنمای برند که قبلا تدوین شده است با چزئیات مشخص شده‌اند. در مواقع و وضعیت های گوناگون ترتیب و نسبت رنگ‌ها با توجه به دستورات ندوین شده تغییر خواهند کرد.

این تنوع به برند اجازه می‌دهد تا هویتی منعطف و قابل تطبیق در رسانه های مختلف داشته باشد.

ناهید-شیمی-لوگو
Logo-Nahid-shimi--Barabadi-03
Logo-Nahid-shimi--Barabadi

دیزاین هایی که برای هویت بصری برند انجام شده بود، در نقاط تماس داخلی و بیرونی برند نیز توسعه پیدا کرد. استفاده از عناصر بصری و بافت هایی که هم معرف شرکت و حوزه فعالیت باشند و هم معرف محصول و عملکرد آن، چالش دیگری در طراحی هویت بصری برند ناهید شیمی بود. از سه بافت اصلی برای اینکار استفاده کردیم: 1-بافتی که حاصل پاشش ذرات مواد از درون قوطی در زمان اسپری کردن بود

2- بافتی که شبیه به مدارهای الکترونیکی بود و روی قوطی های محصولات به کار برده شد تا هم کارکرد محصول را نشان دهد و هم عنصر مرتبط و تداعی کننده باشد.

3- بافتی که از بلوک های مربع شکل در زوایه 45درجه استفاده شده تا همزمان نظم و پویایی این شرکت را تداعی کند.

این بافت ها همراه با عناصر بصری دیگر و با ترکیب رنگی متفاوت در نقاط تماس برند توسعه و گسترش یافتند.

ناهید-شیمی-محسن-برآبادی
ناهید-شیمی-محسن-برآبادی1
ناهید-شیمی-محسن-برآبادی-3

با توجه به اینکه تمامی محصولات شرکت ناهید شیمی در قالب قوطی های اسپری و افشانه تولید می‌شوند، برای طراحی لوگو از نماد اسپری به صورت مستقیم برداشت شده است.

اسپری-ناهید-خشک-600
اسپری-ناهید-محسن-برآبادی-برندسازی-هویت-بصری
اسپری-ناهید-محسن-برآبادی-برندسازی
اسپری-ناهید-محسن-برآبادی-برندسازی-برند
اسپری-ناهید-محسن-برآبادی-برندسازی-گاز-فندگ
بازگشت به بالا